خدمات ویژه دندانپزشکی کودکان

علم و هنر دندانپزشکی خصوصا در حیطه ی دندانپزشکی کودکان , شامل طیف گسترده ای از خدمات می شود که دو هدف عمده را پیگیری می کنند.اول، پیشگیری از بروز پوسیدگی و ناهنجاری های دندانی و فک وصورت و دوم درمانهای لازم جهت رفع مشکلات به وجود آمده. در زیر به تعدادی از این خدمات اشاره خواهیم کرد.

فیشورسیلانت :

زماني كه دندانهاي آسياي دائمي کودک در می آیند، شيارها و فرورفتگي هاي گاها عميقي دارند که دندان را مستعد پوسیدگی می کنند . شیارهای عمیق دندان های دائمی می توانند محل مناسبی برای تجمع ذرات غذایی ، میکروب و ایجاد پوسیدگی باشند . مواد غذايي، خصوصا انواع چسبناك مثل تافي و شكلات، در شيارها گير كرده و مدت زيادي به دندان چسبيده مي مانند ومحل مناسبی برای تجمع میکروب ها می شوند. برای جلوگیری از این امر می توان شیارهای عمیق را با مواد مخصوص پوشاند تا از ورود میکروب های مولد پوسیدگی و ذرات مواد غذایی جلوگیری شود. فیشور سیلانت یا شیارپوش لایه نازکی از مواد ترمیمی همرنگ دندان (کامپوزیت دندان) است که روی شیارهای عمیق را مهر و موم می کند.

فلورایدتراپی:

فلورایدتراپی یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان کودکان است و همچنین باعث افزایش استحکام مینای دندان می گردد . کاربرد موضعی ماده درمانی فلوراید (تماس مستقیم آن با دندان ها) ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کرده و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های جدید موثر است. از طرفی می تواند حتی باعث توقف یا کند کردن روند پوسیدگی های اولیه ایجاد شده روی دندان ها هم بشود. در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .این کار حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. و نیاز به بی حسی موضعی ( تزریق آمپول ) ندارد.

فلوراید از طریق آب آشامیدنی ، خمیر دندان ، دهانشویه ، ژل و وارنیش در دسترس قرار می گیرد. ژل و وارنیش توسط دندانپزشک در فواصل زمانی ۳ تا ۶ ماه (بنا به تشخیص دندانپزشک) توصیه می گردد.

ترمیم دندانهای شیری:

پوسیدگی در دندانهای شیری امری اجتناب ناپذیر است. در مواردی که میزان پوسیدگی اندک باشد و به نحوی موجب بروز  حساسیت های دندانی و یا درد نشده باشند , میتوان دندان را با ترمیم های سطحی درمان نمود و مانع از پیشرفت و علامت دار شدن آن شد.

ترمیم های سطحی جزو معمول ترین درمان هایی است که در حیطه ی دندانپزشکی کودکان به صورت روزمره در سرتاسر دنیا انجام می شود. بسته به حجم پوسیدگی گاهی این درمانها بدون درد و بی حسی انجام می شوند. انجام ترمیم های پیشگیرانه موجب افزایش طول عمر دندانها شده و مانع از اسیب به عصب دندان و زودتر از دست رفتن آنها و در نتیجه مشکلات نامنظمی دندانها خواهد شد.

عصبکشی دندان شیری:

در مواردی که پوسیدگی دندان به عاج دندان برسد و بیشتر عصب دندان را درگیر کند نیاز به انجام عصب کشی ( پالپوتومی یا پالپکتومی) احساس می شود. درمان ریشه‌ی دندان یا عصب کشی دندان شیری به عنوان یک درمان اندودنتیک شناخته می‌شود. در این روش ترمیمی، در صورتی که عصب داخل دندان شیری آسیب دیده باشد، دندانپزشک به جای کشیدن خود دندان، آن را درمان می‌کند. عصب کشی دندان شیری به منظور حفظ دندان تا زمان افتادن انجام می‌شود. در این روش هرگونه درد و بیماری در قسمت ریشه‌ی دندان شیری از بین می‌رود.درمان پالپوتومی زمانی انجام میشود که فقط تاج دندان کودک دچار پوسیدگی شده باشد ولی درمان پالپکتومی زمانی صورت میگیرد که عفونت به ریشه دندان شیری نیز سرایت کرده است.و دندانپزشک عفونت را هم از تاج دندان و هم ریشه آن خارج می کند.

از جمله نشانه های آسیب دیدن عاج دندان میتوان به درد مداوم،درد شبانه دندان،حساسیت شدید به غذا های گرم و سرد،التهاب یا قرمزی اطراف دندان آسیب دیده و همچنین لق شدن ناگهانی دندان اشاره کرد.

روکش دندان شیری:

اگر دندان شیری کودکان به شدت به پوسیدگی دچار شده باشد و یا عصب کشی شده باشد، نمی توان این نوع از دندان ها را به راحتی پر کرد. زیرا پر کردن دندان کودکان، دندان ها را از ترک و شکستگی محفوظ نمی کند. در چنین شرایطی دندانپزشک کودکان اقدام به روکش دندان با روکش های پیش ساخته می کند. این روکش ها برای پوشاندن و حفاظت دندان ها، روی آن ها قرار داده می شود. روکش دندان شیری در کودکان با روش هایی که در روکش دندان در بزرگسالان استفاده می شود، متفاوت است. به همین دلیل  برای درمان و روکش دندان کودکان حتما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه شود. بیشتر روکش های دندان شیری کودکان، از جنس فلز بوده و از پیش ساخته می باشد.. این روکش ها به اصطلاح ‌  S.S.CROWN  نامیده می شود.

فضا نگهدار:

افتادن یا کشیدن زود هنگام دندان شیری می تواند سبب از دست رفتن فضای لازم برای رویش دندان دائمی زیرین گردد. زمانی که دندان شیری کودک می افتد ممکن است دندان های شیری کناری به فضای خالی به وجود آمده سر بخورند و در جای خود قرار نگیرند .

در واقع دندانهای شیری با عنوان ابزارهایی طبیعی جهت حفظ فضای رویش دندانهای دائمی که قرار است در آینده رویش پیدا کنند عمل می کنند.در برخی از کودکان مشاهده می کنیم که دندان های شیری آن ها به دلیل پوسیدگی و یا شکستگی سبب افتادن زود هنگام دندان شیری می شوند در نتیجه فضای خالی برای دندان های دائمی ممکن است از بین برود که برای حفظ این فضا از نگهدارنده یا فضانگهدار استفاده می شود.فضانگهدارها از فلز یا پلاستیک ساخت شده اند و تطابق کاملی با فرم دندان و دهان دارند. در حقیقت فضانگهدار برای حفظ و مدیریت قوس دندانی دائمی ساخته شده است.

ارتودنسی پیشگیری:

مشکلاتی مانند تراکم دندان ها، فضای بیش از حد بین دندان ها، مشکلات رشد فک، دندان های جلو زده و … ممکن است به ارث برده شوند و یا به دلیل آسیب های وارده به دهان و یا تکرار همیشگی عادت های غلطی که فرد دارد به وجود آیند.

اکثر کودکان تمام دندان های شیری خود را در سن ۱۳ سالگی از دست داده اند، و در سنین نوجوانی، استخوان های فک، سخت تر شده و رشد خود را تکمیل می کنند. روش های ارتودنسی برای بزرگسالان اغلب زمان بیشتری را می گیرند و می توانند شامل کشیدن دندان و احتمالا جراحی فک باشند. بنابراین در زمان کودکی دریافت درمان ارتودنسی پیشگیری می تواند به جلوگیری از نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگسالی و در آینده کمک نماید.

به طور کلی می توان گفت در فاز اول که همان درمان اولیه بوده و معمولا در حدود سن ۸ تا ۹ سالگی شروع شده هدف از درمان، اصلاح رشد فک و ناهنجاری ها می باشد. دقت داشته باشید با درمان اولیه، دندان های دائمی کودک شما به درستی و در جایگاه مناسب خود رشد خواهند کرد. با این حال می توان گفت ارتودنسی علم تشخیص ناهنجاری ها بوده و با مداخله متخصص، دندان های کودک شما در آینده ظاهری کاملا مناسب خواهد داشت.

 

اگر کودک شما از دندانپزشکی می ترسد و همکاری لازم برای درمان دندان هایش را ندارد می توانید به روش دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرامبخشی درمان های لازم را انجام دهید.جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

, , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
دندانپزشکی بزرگسالان تحت بیهوشی و آرامبخشی
نوشتهٔ پیشین
سوالات پرتکرار

پست های مرتبط

فهرست