دندانپزشکی کودکان

بخش مهمی از دندانپزشکی ، دندانپزشکی کودکان است که تا نوجوانی فرزندان را در بر میگیرد. این شاخه اولین بار توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا، کالج سلطنتی دندانپزشکان کانادا و کالج سلطنتی جراحان دندانپزشک استرالیایی به عنوان تخصص شناخته شد. و اینک در کلینیک دندانپزشکی بهار یزد متخصصین این رشته مشغول به کار هستند.

دندانپزشکی کودکان بر روی رشد کودک/نوجوان، صدمات بیماری‌ها و پیشگیری از وقوع آنها، مدیریت و روانپزشکی کودکان و بسیاری از جنبه های مربوط به کودکان تمرکز دارد.

بسیار قابل توجه است که بعضی از دندانپزشکان کار خود را تخصصی تر کرده و به معالجهٔ کودکان فلج مغزی، عقب افتادهٔ ذهنی و اوتیسم می‌پردازند.

دندانپزشکان عمومی میتوانند با گذراندن یک دوره سه ساله در این رشته مدرک تخصص دندانپزشکی کودکان را دریافت کنند. تفاوت دندانپزشکی عمومی با تخصص اطفال، خود بیانگر اعتماد و صداقتی است که برای کودکان در رابطه با دندانپزشکانشان قرار داده شده است. به‌طور کلی یکی از اجزای این رشته، روانشناسی کودک است. دندانپزشک کودکان باید در تزئین مطب، ارتباط با کودکان و آموزش راهای پیشگیری از پوسیدگی دندان دقت لازم را داشته باشند تا ملاقات‌های میان کودک و دندانپزشک، لذت بخش باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که بهداشت دهان پایین در بچه‌ها منجر به اختلال در رشد کودک ،عملکرد درسی ضعیف در مدرسه و همچنین روابط اجتماعی ضعیف می‌شود؛ بنابراین متخصصان اطفال برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و  در رابطه با تقویت آن ها، عادت‌های غذایی سالم و سایر مواردی که مانع بیماری‌های دهان می‌شود، توصیه های لازم و اقدامات به موقع را انجام میدهند.

علاوه بر این، آن‌ها در راستای سلامت دندان‌های اولیه (دندان‌های شیری) نیز فعالیت می‌کنند. از آنجایی که دندان‌های شیری به بچه‌ها اجازهٔ جویدن درست را می‌دهد و این به خودی خود موجب سلامت تغذیه‌ای کودک می‌شود؛ و همچنین این دندان‌ها به یادگیری تکلم در کودک و حفظ فضای مورد نیاز برای رشد دندان‌های دائمی کمک می‌کند بسیار حائز اهمیت هستند.

دندانپزشک کودکان، نه تنها سلامت دندان‌های کودک را ارتقاء می‌دهد بلکه اطلاعات صحیح و کامل را به موقع به والدین انتقال می دهند.  انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) و انجمن پزشک کودکان آمریکا (AAP) توصیه می‌کنند که ملاقات با دندانپزشک باید هر شش ماه، پس از اولین رویش دندان در کودکان یا یک سال پس از تولد کودکان، صورت بگیرد؛ زیرا با معاینهٔ مرتب و تشخیص به موقع بیماری‌های دندان، می‌توان پوسیدگی دندان بچه‌ها را در همان مراحل اول رفع کرد.

در حال حاضر معاینه و معالجه کودکان در مطب دندان پزشکی دیجیتال بسیار مناسبتر است زیرا در این مراکز بدلیل استفاده از دستگاه های دیجیتال و لیزر درمان کاملا بدون درد و عوارض می باشد. تشخیص به موقع بیماری‌های دهان برای سلامت دهان و دندان و عادت‌های تغذیه‌ای کودکان در آینده نقش مهمی دارد. متخصصین در کلینیک دندانپزشکی بهار یزد برای خدمتگذاری به فرزند دلبندتان و نیز داشتن برنامه‌های آموزشی برای والدین در خصوص مسواک زدن، نخ دندان و فلوئورید، اطلاعاتی راجع به انگشتان و عادت‌های جویدن پستانک در کودک، مشاورهٔ تغذیه و سایر اطلاعات در خصوص رشد کودک، آماده هستند.

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
لزوم انجام عصب کشی (درمان ریشه)

پست های مرتبط

فهرست